Telefón+420 725 800 414
+420 773 262 768

O nás | Napíšte nám | adriasun@adriasun.cz

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > DOVOLENKA > Dovolenka Čierna Hora

Dovolenka Čierna Hora

Dovolenka Čierna Hora

Čierna Hora je krásnou malou krajinou na juhu Jadranského mora, ktorej hlavným mestom je Podgorica. Rovnako ako Chorvátsko je krajinou bývalej Jugolávie. Po rozpade Juhoslávie tvorila Čierna Hora jeden štat spoločne so Srbskom. Občania Čiernej Hory si však v referende 21.5.2006 odhlasovali samostatnosť a 13.6.2006 sa stali samostatnou európskou krajinou. Čierna Hora je tak najmladším štátom Európy.

dovolenka v Čiernej Hore

Dovolenka v Čiernej Hore ponúka počas pobytu pomerne pestrú ponuku najrôznejších výletov a vzhľadom k tomu, že oproti Chorvátsku je Čierna Hora podstatne menšou krajinou, sú všetky tunajšie pamiatky a prírodné skvosty o mnoho dostupnejšie. Aj napriek tomu je však v Čiernej Hore týchto miest nespočetne a počas týždňovej dovolenky nestihnete zďaleka všetky navštíviť. Treba s rozvahou vybrať, ktoré miesta by ste si pozreli najradšej. Krásy Čiernej Hory môžete vidieť vo videách na konci článku.

Prezrite si našu ponuku ubytovania v Čiernej Hore, zatiaľ ponúkame ubytovanie v kvalitne zariadených apartmánoch v letovisku Bar v južnej časti čiernohorského pobrežia.

Výletné miesta v Čiernej Hore

KotorK návšteve môžeme rozhodne odporučiť historické mesto Kotor, ktoré je veľmi častým výletným cieľom návštevníkov Čiernej Hory. Kotor, ktorý je právom označovaný jednou z perál Jadranu, sa nachádza v juhozápadnej časti Čiernej Hory na samom konci Boky Kotorskej a na úpätí horského masívu Lovčen. Boka Kotorská je vzhľadom k svojej dĺžke (28 km) najväčším prírodným zálivom na juhu Jadranského mora. Celý Kotor, jeho historická časť, je obohnaný stredovekými hradbami, ktoré na prvý pohľad uchváti každého návštevníka tohto mesta. Hradby sa začali stavať na vrchole stredovekého rozkvetu mesta a dosahujú dĺžku takmer 5 km, sú 3 - 10 m široké a až 20 m vysoké. Kotorské hradby siahajú vysoko do skál až k pevnosti Sveti Ivan a obopínajú trojuholníkový pôdorys centra mesta a tiež 260 metrov vysoký kopec sv. Jana. Kotor je považovaný za jeden z najlepšie zachovaných stredovekých miest v juhovýchodnej Európe s množstvom historických budov. Vďaka svojej výnimočnosti je staré mesto Kotor od roku 1979 zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Nemenej krásne historické centrum má tiež známe turistické letovisko Budva. Historické jadro mesta je dochované vo svojej historickej podobe a podobne ako Kotor je aj tunajšie staré mesto obohnané hradbami, nedosahujú však ani zďaleka takú dĺžku ako v prípade kotorských hradieb. Dejiny starého mesta Budvy sú staré až 2600 rokov.

Ďalším výnimočným miestom, ktoré miestni považujú za sväté, je kláštor Ostrog. Tunajší kláštor pochádza zo 17. storočia a je vybudovaný v skale, čím získava na svojej výnimočnosti. V útrobách kláštora sú ukryté ostatky svätého Vasila Ostroškoga a celé miesto je opradené množstvom povestí a legiend. Kláštor Ostrog sa však nachádza hlbšie vo vnútrozemí, 30 km od hlavného mesta Podgorica, k jeho návšteve je potrebné vymedziť celý deň.

Krásny je tiež výlet do Njeguši, ktorá je rodiskom slávneho čiernohorského básnika a vladára Petara II. Petroviča Njegoša aj celej jeho dynastie. Navštíviť tu môžete rodný dom tejto dynastie, v ktorom je zriadené malé múzeum. Výlet do týchto končín môžete doplniť nákupom njegušského syra, pršuta alebo iného sušeného mäsa, ktoré tu naozaj chutia skvele. Tunajší pršut je vyhlásený!

Cestou z Njeguši môžete zavítať do Národného parku Lovčen.

Svoje čaro má aj výlet na Skadarsko jazero na ktorého brehoch si môžete prenajať lodičku na ktorej Vás jej majiteľ prevezie okolo pobrežia a ukáže Vám krásy tunajšieho jazera. Odporúčame však lodičku navštevovať vo väčších skupinkách, inak sa jej zapožičanie vcelku predraží. Vzhľadom k tomu, že jazero je porastené leknami a ďalšími vodnými rastlinami, prenajmite si lodičku aspoň na dve hodiny, keďže v niektorých častiach musia Vaši sprievodcovia plávať opatrne a cesta tak neskutočne rýchlo uteká a za obyčajnú hodinu by ste videli veľmi malú časť jazera. Vyberajte tiež skôr novšie a rýchlejšie člny, pretože pri jazde na pomalom člne uvidíte podstatne menšiu časť Skadarské jazera.

Ak ste si medzi vyššie vybranými výletnými miestami nevybrali, nezúfajte, ďalších krásnych miest je v Čiernej Hore je naozaj veľa. Zabúdať nesmieme ani na malé historické mestečko Perast, ktoré sa nachádza v Boce Kotorskej a naproti ktorému sa v mori nachádzajú dva malé ostrovčeky - Gospa od Skrpjela a Sv. Djordje, z ktorých prvý menovaný bol vytvorený umelo.

Perast, ostrůvky Gospa od Škrpjela a Sv. Djordje

Perast, ostrovčeky Gospa od Skrpjela (vpravo) a Sv. Djordje (vľavo) pri mestečku Perast v Boke Kotorskej


Krásnych miest v Čiernej Hore je veľa a nemožno tu spomenúť všetky, avšak pre začiatok by sme odporúčali návštevu predovšetkým vyššie zmienených miest.

Čiernohorské letoviska

Na čiernohorskom pobreží Jadranu sa nachádza niekoľko letovísk, menších aj väčších, známych aj neznámych, všetky však majú jedno spoločné a to krásne pláže s priezračne čistou vodou. V našich končinách sú známe predovšetkým letoviská Budva a Ulcinj, ktoré sú najviac ponúkané. Avšak nielen tieto dve letoviska môžete počas svojej dovolenky v Čiernej Hore navštíviť. Nemenej krásne a navštevované sú tiež letoviska Herceg Novi, ktorý je vôbec prvým letoviskom, na ktoré narazíte po prejazde hraníc medzi Chorvátskom a Čiernou Horou, a ďalej tiež Kotor, Tivat, Bečiči, Sveti Stefan, Petrovac, Sutomore a Bar. Okrem týchto letovísk narazíte v Čiernej Hore aj na mnoho menších obcí, ktoré ponúkajú na svojich malých plážach úplný pokoj a viac súkromia.

Nech sa vydáte do ktoréhokoľvek letoviska, každé má niečo do seba a ak sa dopredu riadne informujete, nebudete sklamaní!

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Dovolenka Ulcinj

Len 16 km od hraníc s Albánskom sa nachádza obľúbené letovisko Ulcinj. Je to 2500 rokov staré bývalé pirátske mesto, sídlo piráta ulicami Alija, ktoré so svojimi kumpánmi usporiadaval lúpežné výpra...

Dovolenka Ulcinj

Dovolenka Bečiči

Dovolenka Bečiči je veľmi vyhľadávanou voľbou aj medzi slovenskými turistami. Letovisko Bečiči sa nachádza na známej Budvanskej riviére, východne od Budvy, do ktorej je možné dôjsť po 4 km dlhej pr...

Dovolenka Bečiči

Dovolenka Sutomore

Na Barskej riviére, len pár kilometrov od Baru, sa nachádza obľúbené letovisko Sutomore, v ktorom je sústredená väčšina ubytovacích kapacít z Barskej riviéry. Sutomore i jeho okolie ponúka jedinečn...

Dovolenka Sutomore

Dovolenka Budva

Čierna Hora je jedna z najatraktívnejších oblastí celého Jadranu. Je to krajina plná slnka, pamiatok, prírodných krás - vysokých hôr a mora. Pláže sú tu prevažne štrkové a patria k najobľúbenejším n...

Dovolenka Budva

Dovolenka Bar

Bar je prímorským letoviskom a jedným z najobľúbenejších stredísk cestovného ruchu v Čiernej Hore. Zároveň je najväčším mestom v južnej časti čiernohorského pobrežia. Mesto Bar bolo založené až na ...

Dovolenka Bar

Dovolenka Risan

Hľadáte pokojné letovisko v severnej časti Čiernej Hory? Potom je pre Vás dovolenka v Risane ideálnou voľbou. Nachádza sa v severozápadnej časti Čiernej Hory, na pobreží najväčšieho zálivu Jadranu - ...

Dovolenka Risan

Dovolenka Tivat

Bezpochyby zaujímavým letoviskom v Čiernej Hore je Tivat. Jeho veľkou výhodou, ktorá stojí tiež za rozmachom cestovného ruchu v Tivat, je blízkosť letiska, ktoré sa nachádza len pár kilometrov od m...

Dovolenka Tivat