Telefón+420 725 800 414
+420 773 262 768

O nás | Napíšte nám | adriasun@adriasun.cz

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > DOVOLENKA > Dovolenka severná Dalmácia > Dovolenka Šibenik

Dovolenka Šibenik - Chorvátsko

Výnimočnú dovolenku zažijete, keď zavítate do chorvátskeho mesta Šibenik, ktorý je jedným z najkrajších a najobľúbenejších miest Severnej Dalmácie i celého Jadranu. Šibenik sa nachádza v ústí rieky Krky a je jedným z hlavných centier Severná Dalmácia.

DOVOLENKA ŠIBENIK

Šibenik tiež známym turistickým centrom, vyhľadávaným najmä vďaka jeho historickým pamiatkam. Medzi najznámejšie jednoznačne patrí katedrála svätého Jakuba, ktorá je od roku 2000 zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. V meste sú pravidelne usporiadavané Stredoveké trhy, ktoré sú báječnými spestrením dovolenky v Šibeniku, ak sem zavítate na záver turistickej sezóny - koncom septembra. Akcia je sprevádzaná bohatým kultúrnym programom. 

História a pamiatky Šibenika

Šibenik bol založený v prvej polovici 11. storočia chorvátskym kráľom Krešimirom IV. ako pevnosť. Pre zlepšenie obranyschopnosti mesta bolo v 15. storočí dodatočne opevnené Benátčanmi pri nájazdoch Turkov. V priebehu vojny v bývalej Juhoslávii bol Šibenik bombadovaný a zničených bolo aj veľa historických pamiatok vrátane dominanty mesta - katedrály svätého Jakuba. Všetky pamiatky však už boli podľa pôvodných vzorov opravené a turisti ich tak opäť môžu zhliadnuť v celej svojej kráse.

Prechádzku historickým centrom Šibeniku môžeme jeho návštevníkom vrelo odporučiť. Nájdete tu krásne mestské domy, zachovalé šľachtické paláce aj časť pôvodných hradieb z doby benátskej nadvlády. Zhliadnuť tu ďalej môžete aj rad očarujúcich kostolov v čele s kostolom Nanebovzatia panny Márie, ktorého zvonica patrí k najfasicinujúcejším v celom Jadrane. Zabudnúť potom rozhodne nesmieme na katedrálu svätého Jakuba (dostavaná v 16. stor.), Dominantu mesta, ktorá stojí na námestí Chorvátskej republiky, ktoré je architektonickým skvostom Šibeniku.

Mnoho historických pamiatok ponúka ja Zadar, ak sa rozhodnete pre dovolenku v Zadare určite neoľutujete.

Dovolenka v Šibeniku

Len 5 minút od centra mesta, na konci prielivu svätého Antonína, sa nachádza krásne štrkovo - piesočnatej mestskej kúpalisko Jadrija, ktoré bolo novo otvorené až v roku 2012 . Kúzlo tohto jedinečného miesta dotvára borovicový lesík poskytujúci príjemný tieň. Ďalšie pláže nájdete v okolí mesta, najznámejší potom v hotelovom mestečku Solaris, ktoré sa nachádza 6 km juhozápadným smerom od Šibeniku. Tu sa nachádza veľa ubytovacích kapacít - apartmány, hotely i kemp.

Dovolenka Šibenik i jeho okolie poskytujú výborné podmienky pre vodné športy, najmä potom pre potápanie a jachting. Okrem toho mesto ponúka aj širokú ponuku zábavy a kultúrneho vyžitia. Navštíviť tu môžete množstvo reštaurácií, vinární, diskoték i barov so živou hudbou. V lete sa v meste koná celá rada koncertov, festivalov, folklórnych večerov i slávností. Jednou z najznámejších akcií je festival kultúry a zábavy známy pod názvom Šibenické leto, v rámci ktorého sa konajú koncerty ľudovej i vážnej hudby na veľmi atraktívnych miestach. Na prelome júla a augusta sa v Šibeniku koná Medzinárodný detský festival, ktorého program zahŕňa najrôznejšie detské súťaže, divadelné hry a relácie o deťoch aj pre deti. Zabudnúť nesmieme ani na Stredoveké trhy, spomenuté už v úvode, ktoré majú turistom aj tunajším obyvateľom pripomenúť najslávnejšie obdobie mesta. Súčasťou programu Stredovekých trhov je sprievod starým centrom mesta, rytierske zápasy, stredoveké divadelné hry, ukážky stredovekej priemyselnej výroby, prehliadka remeselnej zručnosti aj tzv. "Kulinárska bitka" s medzinárodnou účasťou. Všetky tieto sprievodné akcie sú vítaným spestrením každej dovolenky v Šibeniku.

Ak chcete zistiť ďalšie zaujímavé informácie z histórie tohto jedinečného miesta, môžete navštíviť Múzeum mesta Šibenik, ktoré sa nachádza na nábreží v Kniežacom paláci.

Pokiaľ Vás Šibenik zaujal natoľko, že ste sa práve rozhodli, že je tým pravým miestom pre strávenie dovolenky, tak neváhajte a pozrite našu ponuku ubytovania v Šibeniku.

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií