Telefón+420 725 800 414
+420 773 262 768

O nás | Napíšte nám | adriasun@adriasun.cz

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > DOVOLENKA

Dovolenka v Chorvátsku 2016

 

Chorvátsko leží na hraniciach strednej a juhovýchodnej Európy a jeho krajina je veľmi rozmanitá.

Chorvátske pobrežie obmýva Jadranské more, v ktorom je rozosiatych niekoľko stoviek väčších či menších ostrovov a ostrovčekov tiahnucich sa od severu k juhu pozdĺž celého Chorvátska.

VYBERTE SI VAŠU DOVOLENKU
PODĽA DRUHU UBYTOVANIE

ALEBO RADŠEJ VYBERÁTE
PODĽA RIVIÉR?

Apartmány v Chorvátsku
Apartmány
v Chorvátsku
Penziony v Chorvátsku
Penziony
v Chorvátsku
Hotely v Chorvátsku
Hotely
v Chorvátsku
Autocampy v Chorvátsku
Autocampy
v Chorvátsku
Omišská riviéra
Omišská
riviéra
Makarská riviéra
Makarská
riviéra

 

Chorvátsko môže turistom na dovolenke v Chorvátsku ponúknuť tiež veľké množstvo národných parkov. Najznámejšími sú napr Plitvické jazerá, Kornati, Velebit, Risnjak, Krka, Paklenica a mnoho ďalších. Pobrežie Chorvátska je veľmi členité, pestujú sa tu olivovníky, citrónovníky aj vínna réva. Vnútrozemie Chorvátska je ovplyvnené miernym podnebím, zatiaľ čo na pobreží Jadranu je príjemné stredozemné podnebie s mnohými slnečnými dňami. Letá sú na pobreží Chorvátska horúce a zimy mierne a vlhké.

Chorvátsko býva najčastejšie delené na tieto oblasti:

- Istria
- Kvarner (Kvarnerské ostrovy)
- Severná Dalmácia
- Stredná Dalmácia
- Južná Dalmácia
Dovolená v Chorvatsku

Pri tomto spôsobe delenia sú chorvátske ostrovy rozdelené pod jednotlivé oblasti, pod ktoré svojou polohou patria. Pri hľadaní dovolenky v Chorvátsku sa však tiež často stretnete s delením na Istria, Severná, Stredná,Južná Dalmácia a ostrovy Chorvátska, kedy všetky chorvátske ostrovy nájdete v oddelenej kategórii. Dovolenku v Chorvátsku, ale môžete vyhľadávať aj podľa riviér, na ktoré sa ešte jednotlivé oblasti delia. Medzi najobľúbenejšie riviéry Strednej Dalmácie patrí Omišská riviéra a Makarská riviéra.

Ch o r v á t s k a   r e p u b l i k a

Dovoenka ChorvátskoNázov: Republika Hrvatska
Administratívne členenie:
20 krajov + hlavné mesto
Rozloha:
56 538 km2 + 31 067 km2 pobrežné more
Počet obyvateľov:
4,49 mil.
Hlavné mesto:
Zagreb (Záhreb, 700 tis. Obyvateľov)
Najvyššia hora: Dinara 1830 m,
Najväčší rieky
: Sava, Drava
Úradný jazyk: Chorvátčina, príbuzný slovenčine

Mena: 1 kuna - HRK, 100 lipa, Bankovky sú v týchto hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 kuna (HRK), mince: 1, 2, 5 kuna, 10, 20 a 50 lipa. Valuty sa menia v bankách, v zmenárňach, na poštách a vo väčšine turistických kancelárií, hotelov a kempingov.
Podnebie: pri pobreží subtropické, stredomorské so suchými horúcimi letami a vlhkými, ale miernymi zimami, vnútrozemie kontinentálne.

Chorvátske pobrežie Jadranu je mimoriadne členité, čo prispieva k jeho pôvabu a malebnosti. Iba jediná krajina v Európe, Nórsko, má pobrežia ešte členitejšie. Tam, kde je pobrežie vápencové, sú brehy vysoké, strmé, skalnaté a skrasovatelé. V oblastiach flyšu je pobrežie nízke a piesočnaté (chorvátsky sa takémuto pobrežiu hovorí žalo). Práve tam sú najkrajšie pláže, napríklad na Makarskej riviére.

Poloha a prírodné pomery

ChorvátskoPre dovolenku v Chorvátsku sa mnohí rozhodnú kvôli krásnej prírode. Chorvátsko sa rozkladá na hraniciach strednej a juhovýchodnej Európy a jeho krajina je veľmi rozmanitá. Chorvátsko je obmývané Jadranským morom, v ktorom sú rozosiaté stovky ostrovov a ostrovčekov tiahnucich sa od severu na juh. Dĺžka chorvátskeho pobrežia činí 5 835,3 km. Podmorský svet Jadranského mora je veľmi rozmanitý, žije tu veľa druhov morských živočíchov vrátane morských koníkov. Asi 40 % plochy Chorvátska zaberajú hory dosahujúce výšku okolo 2000 metrov. Najvyšším vrcholom je Dinara - 1831 metrov nad morom. Lesy sú prevažne zmiešané, tvorené borovicami, bukmi, jedľami a gaštanmi. V povodiach veľkých riek sa rozkladajú nížiny, z ktorých najväčšia je Panónska nížina, ktorá patrí medzi najúrodnejšie oblasti v Európe. Dôležitými riekami sú Dráva, Sáva, Dunán a Mura, ktoré sú tiež medzinárodnými dopravnými tepnami. Chorvátsko sa môže pochváliť aj množstvom národných parkov, napríklad Plitvické jazerá, Velebit, Risnjak, Krka, Paklenica a mnoho ďalších. Pobrežie je veľmi členité, darí sa tu olivovníkom, citronovníkom a vínnej réve, prípadne viničových rastlinám Vo vnútrozemí prevláda mierne podnebie, kým na jadranskom pobreží vládne príjemné stredozemné podnebie s veľkým počtom slnečných dní. Leta sú tu horúce a zimy mierne a vlhké.

Chorvátska kuchyňa

Na dovolenke v Chorvátsku sú veľmi obľúbené špeciality na ražni, šunka dalmacijsky pršut, slané sardely, ovčí syr, klobásy, tvaroh s kyslou smotanou. Ponuku hlavných jedál výrazne ovplyvňuje miestne podnebie. V Dalmácii, Primorí, na ostrovoch a v Istrii sa pripravujú hlavne ryby a plody mora a z mäsa je najobľúbenejšia pašticada alebo varené jahňacie.
Chorvátsko je tiež známe svojimi skvelými vínami, ktoré sa tu pestujú už po dlhé stáročia. Na jadranskom pobreží a na ostrovoch sa pestujú preslávené červené vína - teran, merlot, kabernet, opole, plavac, dingač, postup, biela malvazija, pošip, pinot, kujundžuša, žlahtina, muškát. Vo vnútrozemí - rizling, graševina, burgundské, tramín. Z destilátov sú najobľúbenejšie rakija (pálenka) - slivovica, travarica, lozovača a z dezertných nápojov prošek a maraschino.

Dovolenka Chorvátsko - aké významné chorvátske pamiatky navštíviť?

  • Diokleciánov palác v Splite
  • Staré mesto Trogir
  • Dufraziova bazilika v Poreči
  • Katedrála v Šibeniku
  • Dubrovník

Dovolenka Chorvátsko - naša cestovná kancelária sa špecializuje na dovolenku v Strednej Dalmácii. Dôvodov prečo sa orientujeme na dovolenky práve v tejto oblasti je hneď niekoľko:

  • Všeobecne sa táto oblasť spolu so Stredodalmátskými ostrovmi považuje za najkrajšiu oblasť východného Jadranu a mnohí jej verní návštevníci, ktorí tu strávili dovolenku tvrdia, že je to dokonca najkrajšia prímorská oblasť na svete, a to pre harmóniu prírody a výtvory ľudských rúk. Charakteristickou črtou tunajšieho pobrežia je teplé subtropické podnebie, priezračne čisté azúrové more, rozsiahle pláže lemované píniovými lesmi a vysoké pohoria chrániace pobreží pred studenými vetrami zo severu.
  • Dalmácia patrí s priemernou letnou teplotou nad 25 ° C a viac ako 11 hodinami slnečného svitu k najteplejším oblastiam severného Stredomoria.
  • Panenské i rušné ostrovy sú neoddeliteľnou súčasťou Strednej Dalmácie. Najznámejší z nich je Hvar a Brač. Hvar je miesto s najväčším počtom slnečných dní v roku na celom Jadrane. Brač sa pýši najznámejšou piesočnatou plážou Zlatni Rat v mestečku Bol. Ostrovy Hvar a Bračdostupné trajektom zo Splitu, Makarskej a Drvenika. Príroda ostrovov je veľmi málo dotknutá zásahom človeka. Cez veľký rozmach cestovného ruchu a vybudovanie tisícov hotelových lôžok je tu stále veľa voľného prírodného priestoru, "panenských" miest, kde široko ďaleko nie je živá duša. Každý tu môže nájsť "svoju zátoku", a nie jednu, hneď niekoľko. Sú tu samozrejme miesta rušné, plné života a ďalších dovolenkárov, napríklad na Bole na ostrove Brač, v Hvare, Jelsi, v Starom Grade na ostrove Hvar, ale to sú skôr výnimky. Nakoniec ani v týchto veľmi živých letoviskách nie je návštevník odkázaný len na rušné hlavné pláže a promenády, aj tu nájde krásne osamelé miesta o pár stoviek metrov alebo pár kilometrov ďalej. Čoraz častejšie rekreanti robia výjazdy na neďaleké ostrovčeky alebo motorovým člnom do vzdialených zátok, kde trávia celé dni rôznymi vodnými aktivitami.
  • Výhodou Dalmácie, aj keď je od Slovenskej republiky značne vzdialená, sú jej dobré dopravné možnosti. V oblasti sú dve letiská (v Splite a na ostrove Brač), je tu konečná stanica vlakov zo Záhrebu (a tým možnosť spojenia do celej Európy) smerujú odtiaľ trajekty, diaľkové lodné linky na dalmatínske ostrovy aj mimo Chorvátska. Automobily zo Slovenskej republiky uvítajú rýchlejšie a pohodlnejšie cestné spojenie, ktoré umožňuje diaľnica Záhreb - Split, ktorej posledné časti boli ukončené v júni roku 2005.

Kedy na dovolenku do Chorvátska

Chorvátsko, letná dovolenkaNajväčší nával zahraničných turistov Chorvátsko zažíva počas letných mesiacov, najmä v čase školských prázdnin v júli a auguste. Tieto mesiace sú obľúbené hlavne preto, že je tu príjemné a relatívne stabilné teplé počasie. Ak sa chcete vyhnúť davom turistov a zároveň si užiť teplého počasia, vydajte sa do Chorvátska v máji, júni alebo septembri. Výhodou sú tiež nižšie ceny v letoviskách oproti hlavnej sezóne. Na lov zveri a rybarenie (na ktoré potrebujete špeciálne povolenie) a tiež pre poznávanie miest a ich pamiatok je najlepšia jar a jeseň. Pre zimnú rekreáciu spojenú s lyžovaním nie je Chorvátsko práve ideálnou krajinou. Zatiaľ sú tu pomerne zaostalé zimné strediská a málo zjazdoviek.

Zdravotníctvo - ošetrenie na dovolenke v Chorvátsku

Zdravotnej starostlivosti v Chorvátsku je na rovnakej úrovni ako v Slovenskej republike a ostatných krajinách Európy. Voda z kohútika je pitná po celej krajine a jediné zdravotné problémy môžu u turistov nastať v dôsledku prehnaného vystavovanie sa slnečným lúčom. Vo všetkých väčších mestách sú nemocnice a kliniky, v tých menších zdravotné strediská a lekárne. Slovenským turistom je v Chorvátsku zadarmo poskytovaná len potrebná a neodkladná starostlivosť. Za ostatné lekárske zákroky sa musí platiť, preto je dobré si pred cestou uzavrieť kompletné cestovné poistenie. V Chorvátskych lekárňach väčšinou bez problémov zoženiete bez receptu všetky bežné lieky. Lepšie a istejšie však je si všetky lieky priviesť so sebou z domu, obzvlášť tie, ktoré pravidelne užívate. Nevyhnutnou výbavou pre pobyt v Chorvátsku je opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, pokrývka hlavy, slnečné okuliare a repelent proti hmyzu. Vyhýbajte sa namáhavej činnosti a pite veľa vody.

Domáci maznáčikovia na dovolenku do Chorvátska môžu ísť s vami

Ak si so sebou do Chorvátska chcete priviesť aj jedného zo svojich domácich miláčikov, je potrebné, aby mal medzinárodný očkovací preukaz, vlastný pas a všetky potrebné dokumenty. Dôležité je, aby bol očkovaný najmä proti besnote.

Bezpečnosť v Chorvátsku

Chorvátsko je krajina s nízkou mierou zločinnosti, k násilným trestným činom dochádza len veľmi zriedka. O bezpečnosť na verejných miestach a na cestách sa stará polícia. Je potrebné si však dávať pozor na drobné pouličné krádeže, strážiť si svoje osobné a cenné veci a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou osôb. Tieto miesta s obľubou vyhľadávajú vreckári. Prípadné krádeže okamžite nahláste na polícii. Je dobré nosiť pri sebe vždy nejaký preukaz totožnosti, stačí len ofotený pas. Polícia vás môže kedykoľvek vyzvať k identifikácií.

Nakupovanie na dovolenke v Chorvátsku

Chorvátsko ponúka turistom na dovolenke širokú paletu tradičných a typických remeselných artefaktov. Najobľúbenejším suvenírom býva čipka, ručne maľovaná keramika, výšivky alebo šperky. V kamenných obchodoch v Chorvátsku sa nezjednáva, ceny sú tu pevne stanovené. Na tržniciach a pri pouličných stánkoch je však takéto zjednávanie možné. Návštevu miestneho trhu by ste si určite nemali nechať ujsť. Predáva sa tam množstvo druhov zeleniny a ovocia, domáce potreby, nábytok a bytové zariadenie, oblečenie a suveníry. Vo väčších mestách vyrástli, rovnako ako u nás, obrie nákupné strediská, ktoré ponúkajú všetok sortiment pod jednou strechou.

Dovolená v Chorvatsku, Vila Babaja v Omiši-DučeKam na dovolenku do Chorvátska - stručná charakteristika

Dovolenka Tučepi - nekonečne dlhé pláže, krásná promenáda pozdĺž mora, rovinatý terén
Dovolenka Podgora - menšie a pokojnejšie letovisko na kúpeľný spôsob, všetky kapacity sú v blízkosti mora
Dovolenka Drvenik - jedno z najobľúbenejších, pokojných mestečiek, rozprestiera sa v dvoch zátokách
Dovolenka Brela - jedno z najznámejších a najkrajších miest v Chorvátsku, luxusné ubytovanie, krásné členité pobrežie
Dovolenka Baška Voda - nejnavštevovanejšie letovisko slovenských turistov, každodenná večerná zábava
Dovolenka Gradac - veľmi priaznivé ceny, stabilné počasie, pokojnejšie letovisko
Dovolenka Omiš - piesčité a prírodné pláže, krásná scenérie hôr, rozumné ceny

Typy ubytovacích kapacit

V Chorvátsku sú najviac žiadané apartmány, ale tiež aké hotely a autocampy. Prehľad najobľúbenejších apartmánov v Chorvátsku nájdete kliknutím na: apartmány Chorvatsko

Elektrický prúd

Všade v Chorvátsku sa dajú bez problémov použiť dvojpólové zástrčky (220V).

Trajekty na chorvátske ostrovy

Cestovný poriadok trajektov na ostrovy nájdete na tomto odkaze: Jadrolinija

Aktuálny kurz (euro > kuna)

Ak chcete vedieť koľko kun dostanete v chorvátskych zmenárňach za 1 euro, môžete sa orientačne pozrieť TU. Kurzy jednotlivých zmenární sa môžu mierne líšiť.

Zájazdy do Chorvátska

Autobusové zájezdy do Chorvátska Vám radi zabezpečíme z celého územia Slovenska do väčšiny chorvátskych destinácií od Istrie až po Dubrovník. Spolupracujeme s renomovanými a skusenými dopravcami, ktorí disponujú kvalitnými zahraničnými autobusmi s maximálnou výbavou. Mimo letných mesiacov vám ponúkame poznávacie zájazdy do Chorvátska so zameraním na historické pamiatky. Charakteristiku zájezdov nájdete na stránke Zájazdy do Chorvátska. Pokiaľ tu nenájdete zájazd podľa vaších predstáv, neváhajte, kontaktujte nás a spoločne zostavíme plán zájazdu.

Konkrétne ponuky pobytových miest nájdete na stránke ubytovanie v Chorvátsku.

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Dovolenka stredná Dalmácia

Oblasť Stredná Dalmácia láka každoročne najviac turistov z celého sveta. Medzi oblasťami Chorvátska je dovolenka v Strednej Dalmácii tou najobľúbenejšou. Stredná Dalmácia začína letoviskom Rogoznica a končí na juhovýchode pr... Viac

Dovolenka stredná Dalmácia

Dovolenka južná Dalmácia

Južná Dalmácia je pomerne rôznorodou oblasťou, ktorá začína mestom Ploče a siaha k hranici s Čiernou Horou. Pre slovenských turistov je najvzdialenejšia z oblastí Chorvátska. Väčšia vzdialenosť je však vykompenzovaná nižšími c... Viac

Dovolenka južná Dalmácia

Dovolenka na chorvátskych ostrovoch

Pobrežie Chorvátska sa môže ako jedno z mála pochváliť viac ako tisíc ostrovmi. Mnohé z chorvátskych ostrovov patrí k najvyhľadávanejším ostrovom v celej Európe. Nájdete tu ostrovy rôznych veľkostí, z ktorých sú niektoré neo... Viac

Dovolenka na chorvátskych ostrovoch

Dovolenka Istria

Život na Istrii bol vždy spájaný s morom. Námorníci v ich zátokách hľadali útočisko, rybári strávili celý svoj ​​život na mori okolo istrijského polostrova a tiež hostia si zamilovali tunajšiu krajinu. Všetci sa zhodli na... Viac

Dovolenka Istria

Dovolenka severná Dalmácia

Dovolenka v Severnej Dalmácii je obľúbená kvôli teplému počasiu, priezračnému moru a kamienkovým plážam. Oblasť Severnej Dalmácie sa rozkladá medzi letoviskom Karlobag a letoviskom Rogoznica. K pobrežiu je potrebné pripočítať ... Viac

Dovolenka severná Dalmácia

Dovolenka Čierna Hora

Čierna Hora je krásnou malou krajinou na juhu Jadranského mora, ktorej hlavným mestom je Podgorica. Rovnako ako Chorvátsko je krajinou bývalej Jugolávie. Po rozpade Juhoslávie tvorila Čierna Hora jeden štat spoločne so Srbskom... Viac

Dovolenka Čierna Hora